Aykoza

Peyzaj & Projelendirme

Hizmetlerimiz

Peyzaj Projelendirme Hizmetleri

Etüt Planlama

Peyzaj projelerinde en iyi sonuçları elde edebilmek için uygulama yapılacak alanın coğrafi, kültürel ve topografik yapısının tespiti, toprak analizlerinin yapılması ve planlamanın bu yönde gerçekleştirilmesi sürecidir. Düzenleme yapılacak alanı etkileyen tüm faktörler göz önüne alınarak projelerimiz hazırlanır.

Firmamız, tasarım ve proje çalışmalarına altlık oluşturacak şekilde, arazinin mevcut toprak yapısının planlanan projeye uygunluğunun tespiti için toprak analizlerinin yapılması ve analiz sonucuna göre toprak ıslahı ile ilgili alınması gereken tedbirleri belirleyerek rapor haline getirmekte ve uygulama sürecinde bu rapor sonuçlarına göre malzeme ve ürünler kullanılmaktadır.

Proje

Uygulama ve imalat süresince ihtiyaç duyulan teknik resim, detay projeler oluşturulmaktadır. Konu ile ilgili dünya literatürü takip edilmekte ve geliştirilen yeni programlar, malzeme ve uygulama tekniği projelerimizde kullanılmaktadır.

Firmamızın ana bölümlerinden olan tasarım ve proje ofisi; tesfiye, altyapı, sert zemin, otomatik sulama tesisi, saha aydınlatma tesisi, ahşap-metal ürün ve yapılar, bitkisel peyzaj işleri, akıllı bahçe sistemleri ile ilgili tasarım, proje, metraj ve keşif çalışmaları yapmaktadır.

Bitkisel Peyzaj

Birçok yeşil alan düzenlemesi yapan firmamız, bitkisel peyzaj projesinde ve bunun uygulamasında sektörün aranılan uzmanlarından biri haline gelmiştir. Tasarım ve proje birimimizde görev yapan teknik kadromuz çok kapsamlı peyzaj projelerinin bile, metraj çıkarılması da dahil olmak üzere; tasarımını, projelendirilmesini ve detay çalışmalarını çok kısa bir sürede gerçekleştirmektedir.

Bugüne kadar yaptığımız ve gerçekleştirdiğimiz projelerimizin altında yatan sebep; şantiyelerimizde ve uygulama alanlarımızda görev yapan teknik personelimizin planlı ve disiplinli çalışmaları ile proje kapsamındaki tüm işlere yönelik oluşturduğumuz uzman ekiplerimizin titiz çalışmalarıdır.

Bitkisel peyzaj projelerimizde standart tasarım ve uygulamaların ötesinde daha özgün, daha nitelikli çalışmalar yapmaktayız.

Sulama Projeleri

Peyzaj projelerinde, yeşil alanların kalitesi açısından önemli olan konuların başında, sulama tesisat projesi ve uygulaması gelmektedir.

İhtiyaca göre tespit edilecek olan damlama ve yağmurlama sulama sistemlerinin verimli şekilde çalıştırılması, bilgisayar programlı vana kontrol veya merkezi kontrol sistemleriyle sağlanmaktadır. Otomatik sulama sistemleri ile ilgili geliştirilmiş olan otomasyon programları kullanılarak sistemin uzun süreli programlanması ve değişen hava şartlarına göre çalışma şartlarını otomatik olarak ayarlaması sağlanabilmektedir.

Firmamız tecrübeli tesisat ekibi, kazı konusunda makine parkı ile küçük ve büyük ölçekli proje uygulamaları yapmaktadır.

Aydınlatma Projeleri

Ülkemizde sanayinin gelişmesi, birçok sektörde olduğu gibi aydınlatma sektöründe de yeni ürünlerin tasarlanıp üretilmesine imkan sağlanmıştır. Bu da bize bahçelerimizde kullanacağımız armatürlerde, tarihi motiflerden uzaysal tasarımlara sahip ürünlere kadar çok farklı seçenekler sunmaktadır.

Sert Peyzaj Uygulamaları

Park, meydan, sokak ve bahçelerde uygulanmakta olan sert zemin imalatlarıyla ilgili tasarım, proje, malzeme temini ve bunların uygulamasını yapmakta olan firmamız, yurdumuzun birçok bölgesinden doğal sert zemin elemanları temin ederek, uygulamalarında kullanmaktadır.

Bu kapsamda her türlü traverten, mermer, andezit kaplama, bordür, saha betonları, asfalt kaplama ve zemin tuğla kaplamaları konularında tasarımlar yapmakta ve uygulamaktadır.

Süs havuzları, çeşmeler, köprüler, koşu parkurları, kaya bahçeleri ve yapay göletleri projelendirilip uygulanmaktadır.

Ahşap İmalatı

Firmamız, peyzaj uygulamalarının vazgeçilmez malzemesi olan ahşap ürünlerinin tasarım ve uygulamasını yapmaktadır. Ahşap yer döşemeleri, kameriyeler, oturma elemanları, seyir ve okuma terasları, ahşap oyun elemanları, ahşap saksı, tik, ireko, sedir, çam, ipe, termowood, pergole tasarım ve uygulamaları konusunda da hizmet vermektedir.

Çapalama

Mevcut toprağın çimlendirmeye hazır hale getirilmesi alt-üst edilmesidir. Bu işlemler son teknoloji çapalama makineleri ile gerçekleştirilmektedir.

Periyodik Bahçe Bakımı

Peyzaj düzenlemeleri ile ilgili unutulmaması gereken noktalardan biri de yapılan tasarım ve uygulamaların ne kadar mükemmele yakın olursa olsunlar sürekliliğinin sağlanmasındaki en önemli faktörün periyodik bakım aşaması olduğudur.

Bakım çalışmaları; çim biçme, mevsimsel gençleştirme ve form budamaları, bitki diplerinin çapalanması suretiyle havalandırılması, çim alanın gerekli ekipmanlardan yararlanılarak havalandırılması, gübreleme, zirai ilaçlama gibi uzman kontrolünde yapılması gereken periyodik işlemleri kapsamaktadır.

Firmamız bünyesinde, peyzaj mimarlarımız kontrolünde uzman bahçıvanlardan oluşan bakım ekibimiz bulunmaktadır.